Resistor: metal film; THT; 12kΩ; 0.4W; ±1%; Ø1.6x3.6mm; -55÷155°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBA02040C1202FC100
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: MBA02040C1202FC100
Product downloads
Specification for Resistor: metal film; THT; 12kΩ; 0.4W; ±1%; Ø1.6x3.6mm; -55÷155°C
| Mounting | THT |
| Power | 400mW |
| Resistance | 12kΩ |
| Type of resistor | metal film |
| Operating voltage | 200V |
| Operating temperature | -55...155°C |
| Tolerance | ±1% |
| Leads | axial |
| Body dimensions | Ø1.6x3.6mm |
| Diameter | 1.6mm |
| Quantity in package | 1000pcs. |
| Leads dimensions | Ø0.5x29mm |
| Temperature coefficient | 50ppm/°C |