Diode: Schottky switching; SMD; 80V; 500mA; SOD123; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBR0580-TP
Manufacturer: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Manufacturer code: MBR0580-TP
Product downloads
Specification for Diode: Schottky switching; SMD; 80V; 500mA; SOD123; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SOD123 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 80V |
| Max. forward impulse current | 5.5A |
| Load current | 500mA |
| Max. forward voltage | 800mV |
| Power dissipation | 410mW |
| Type of diode | Schottky switching |
| Leakage current | 200µA |
| Capacitance | 30pF |