Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBR1060STR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: MBR1060STR
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | TO277B |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 60V |
| Max. forward impulse current | 200A |
| Load current | 10A |
| Max. forward voltage | 630mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 1mA |