Diode: Schottky rectifying; SMD; 100V; 15A; TO277; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBR15U100-TP
Manufacturer: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Manufacturer code: MBR15U100-TP
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 100V; 15A; TO277; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | TO277 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. forward impulse current | 275A |
| Load current | 15A |
| Max. forward voltage | 850mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |