Diode: Schottky rectifying; THT; 35V; 25A; TO220AB; tube
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBR2535CTLG
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: MBR2535CTLG
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; THT; 35V; 25A; TO220AB; tube
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 35V |
| Max. load current | 25A |
| Max. forward impulse current | 150A |
| Max. forward voltage | 410mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Max operating temperature | 150°C |