Diode: Schottky rectifying; THT; 200V; 30A; ITO220AB; tube
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBR30200FCTH-BP
Manufacturer: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Manufacturer code: MBR30200FCTH-BP
Specification for Diode: Schottky rectifying; THT; 200V; 30A; ITO220AB; tube
| Mounting | THT |
| Case | ITO220AB |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. load current | 30A |
| Max. forward impulse current | 250A |
| Max. forward voltage | 880mV |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 10µA |