Diode: Schottky rectifying; THT; 45V; 30A; TO247; Package: tube
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBR3045PT
Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR (FAIRCHILD)
Manufacturer code: MBR3045PT
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; THT; 45V; 30A; TO247; Package: tube
| Mounting | THT |
| Case | TO247 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 45V |
| Max. forward impulse current | 200A |
| Load current | 30A |
| Max. forward voltage | 760mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |