Diode: Schottky rectifying; THT; 250V; 40A; TO220AB; tube
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBR40250C-BP
Manufacturer: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Manufacturer code: MBR40250C-BP
Specification for Diode: Schottky rectifying; THT; 250V; 40A; TO220AB; tube
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 250V |
| Max. load current | 40A |
| Max. forward impulse current | 450A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 10µA |