Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBR5H150PC-AU_R2_007A1
Manufacturer: PanJit Semiconductor
Manufacturer code: MBR5H150PC-AU_R2_007A1
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 150V |
| Max. forward impulse current | 150A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 850mV |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 500nA |