Diode: Schottky rectifying; THT; 150V; 60A; TO247; tube
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBR60150PT-BP
Manufacturer: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Manufacturer code: MBR60150PT-BP
Specification for Diode: Schottky rectifying; THT; 150V; 60A; TO247; tube
| Mounting | THT |
| Case | TO247 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 150V |
| Max. load current | 60A |
| Max. forward impulse current | 400A |
| Max. forward voltage | 900mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 10µA |