Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBR6060WT
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: MBR6060WT
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | THT |
| Case | TO247AD |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 60V |
| Load current | 60A |
| Max. forward voltage | 690mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 1mA |
| Capacitance | 1.4nF |