Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBR80150WT
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: MBR80150WT
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | THT |
| Case | TO247AD |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 150V |
| Max. forward impulse current | 500A |
| Load current | 80A |
| Max. forward voltage | 900mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 2mA |
| Capacitance | 1.8nF |