Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRB10100CT-1
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: MBRB10100CT
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. forward impulse current | 110A |
| Max. forward voltage | 840mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 10mA |