Diode: Schottky rectifying; SMD; 45V; 16A; D2PAK; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRB1645CT-TP
Manufacturer: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Manufacturer code: MBRB1645CT-TP
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 45V; 16A; D2PAK; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 45V |
| Max. load current | 16A |
| Max. forward impulse current | 150A |
| Max. forward voltage | 700mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |