Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRB1645TR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: MBRB1645TR
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 45V |
| Max. forward impulse current | 150A |
| Load current | 16A |
| Max. forward voltage | 630mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 1mA |
| Capacitance | 1.4nF |