Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
MBRB1660-E3/45
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: MBRB1660-E3/45
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 60V |
| Max. forward impulse current | 150A |
| Load current | 16A |
| Max. forward voltage | 650mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |