Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRB2535CTTR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: MBRB2535CTTR
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 35V |
| Max. forward impulse current | 150A |
| Load current | 25A |
| Max. forward voltage | 650mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 1mA |