Diode: Schottky rectifying; SMD; 250V; 40A; D2PAK; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRB40250C-TP
Manufacturer: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Manufacturer code: MBRB40250C-TP
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 250V; 40A; D2PAK; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 250V |
| Max. forward impulse current | 450A |
| Load current | 40A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 10µA |