Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRB60100CTTR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: MBRB60100CTTR
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. forward impulse current | 280A |
| Load current | 60A |
| Max. forward voltage | 900mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 1mA |
| Capacitance | 800pF |