Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRD10150CTTR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: MBRD10150CTTR
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 150V |
| Max. forward impulse current | 100A |
| Load current | 10A |
| Max. forward voltage | 900mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 1mA |