Diode: Schottky rectifying; SMD; 45V; 10A; DPAK; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRD1045CTQ-TP
Manufacturer: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Manufacturer code: MBRD1045CTQ-TP
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 45V; 10A; DPAK; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 45V |
| Max. load current | 10A |
| Max. forward impulse current | 120A |
| Max. forward voltage | 580mV |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | Schottky rectifying |