Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRD20150CT-13
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: MBRD20150CT-13
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 150V |
| Max. forward impulse current | 170A |
| Max. forward voltage | 900mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 10mA |