Diode: Schottky rectifying; SMD; 150V; 20A; DPAK; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRD20150CTH-TP
Manufacturer: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Manufacturer code: MBRD20150CTH-TP
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 150V; 20A; DPAK; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 150V |
| Max. load current | 20A |
| Max. forward impulse current | 130A |
| Max. forward voltage | 850mV |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 10µA |