Diode: Schottky rectifying; SMD; 200V; 5A; DPAK; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRD5200-TP
Manufacturer: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Manufacturer code: MBRD5200-TP
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 200V; 5A; DPAK; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. forward impulse current | 130A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 860mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 5µA |