Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
MBRD6200TR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: MBRD6200TR
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common anode, single diode |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. forward impulse current | 128A |
| Load current | 6A |
| Max. forward voltage | 920mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 1mA |