Diode: Schottky rectifying; DPAK; SMD; 20V; 6A; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRD620CTT4G
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: MBRD620CTT4G
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; DPAK; SMD; 20V; 6A; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 20V |
| Max. load current | 6A |
| Max. forward impulse current | 75A |
| Max. forward voltage | 850mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |