Diode: Schottky rectifying; DPAK; SMD; 40V; 6A; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRD640CTT4G
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: MBRD640CTT4G
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; DPAK; SMD; 40V; 6A; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Number of pins | 4 |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. load current | 6A |
| Max. forward impulse current | 75A |
| Max. forward voltage | 850mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |