Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
MBRD8100TR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: MBRD8100TR
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common anode, single diode |
| Max. forward impulse current | 150A |
| Load current | 8A |
| Max. forward voltage | 900mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 1mA |