Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRD835TR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: MBRD835TR
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common anode, single diode |
| Max. off-state voltage | 35V |
| Max. forward impulse current | 75A |
| Load current | 8A |
| Max. forward voltage | 510mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 1.4mA |