Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRF1060CTP
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: MBRF1060CTP
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | THT |
| Case | ITO220AB |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 60V |
| Max. forward impulse current | 125A |
| Load current | 10A |
| Max. forward voltage | 700mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 1mA |
| Capacitance | 220pF |