Diode: Schottky rectifying; THT; 200V; 20A; TO220FP; tube
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRF20200CTG
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: MBRF20200CTG
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; THT; 200V; 20A; TO220FP; tube
| Mounting | THT |
| Case | TO220FP |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. load current | 20A |
| Max. forward impulse current | 150A |
| Max. forward voltage | 900mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Max operating temperature | 150°C |