Diode: Schottky rectifying; THT; 45V; 25A; TO220FP; tube
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRF2545CTG
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: MBRF2545CTG
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; THT; 45V; 25A; TO220FP; tube
| Mounting | THT |
| Case | TO220FP |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 45V |
| Max. load current | 25A |
| Max. forward impulse current | 150A |
| Max. forward voltage | 620mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |