Diode: Schottky rectifying; SMD; 20V; 3A; SMC; Package: reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRS320T3G
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: MBRS320T3G
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 20V; 3A; SMC; Package: reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 20V |
| Max. forward impulse current | 80A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 500mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Max operating temperature | 150°C |