Diode: Schottky rectifying; SMC; SMD; 30V; 4A; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MBRS330T3G
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: MBRS330T3G
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMC; SMD; 30V; 4A; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 30V |
| Max. forward impulse current | 80A |
| Load current | 4A |
| Max. forward voltage | 500mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Max operating temperature | 150°C |