IC: analog switch; Ch: 1; SC88A; 2Ć·5.5VDC; reel,tape; OUT: SPST-NO
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MC74VHC1G66DFT2G
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for IC: analog switch; Ch: 1; SC88A; 2Ć·5.5VDC; reel,tape; OUT: SPST-NO
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2...5.5V DC |
| Case | SC88A |
| Type of integrated circuit | analog switch |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Technology | CMOS |
| Series | VHC |
| Kind of output | SPST-NO |