Module: IGBT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MCMA240UI1600PED
Manufacturer: IXYS
Manufacturer code: MCMA240UI1600PED
Specification for Module: IGBT
| Case | E2-Pack |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 300A |
| Topology | 3-phase diode-thyristor bridge, boost chopper |
| Collector current | 140A |