PMIC; DC/DC converter; Uoper: 2.7÷5.5V; Uout: 0.8÷5V; MSOP8; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MCP1612-ADJI/MS
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP1612-ADJI/MS
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uoper: 2.7÷5.5V; Uout: 0.8÷5V; MSOP8; buck
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Tolerance | ±0.5% |
| Kind of package | tube |
| Topology | buck |
| Operating current | 5mA |
| Frequency | 1.4MHz |
| Input voltage | 2.7...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |