PMIC; DC/DC converter; Uoper: 0.82÷5.5V; Uout: 1.8÷5.5V; SOT23-6
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
MCP16252T-I/CH
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP16252T-I/CH
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uoper: 0.82÷5.5V; Uout: 1.8÷5.5V; SOT23-6
| Output current | 250mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-6 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Frequency | 500kHz |
| Input voltage | 820mV...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |