PMIC; DC/DC converter; Uoper: 0.65÷5.5V; Uout: 1.8÷5.5V; MSOP8
Multiples:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
MCP1642B-ADJI/MS
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP1642B-ADJI/MS
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uoper: 0.65÷5.5V; Uout: 1.8÷5.5V; MSOP8
| Output current | 800mA |
| Mounting | SMD |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Tolerance | ±3% |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Frequency | 1MHz |
| Output voltage | 1.8...5.5V |
| Input voltage | 650mV...5.5V DC |
| Quiescent current | 400µA |
| Efficiency | 96% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |