Driver; Internal MOSFET; LED controller; 32V; Uin: 2.4÷5.5V; 200mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MCP1662T-E/OT
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP1662T-E/OT
Product downloads
Specification for Driver; Internal MOSFET; LED controller; 32V; Uin: 2.4÷5.5V; 200mA
| Output current | 200mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-5 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Tolerance | ±0.05% |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Application | for LED strips |
| Topology | boost |
| Operating current | 250µA |
| Frequency | 500kHz |
| Output voltage | 32V DC |
| Input voltage | 2.4...5.5V DC |
| Efficiency | 92% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |