A/D converter; Channels: 1; 12bit; 200Msps; 1.2Ć·1.8V; TFBGA121
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MCP37210-200I/TE
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for A/D converter; Channels: 1; 12bit; 200Msps; 1.2Ć·1.8V; TFBGA121
| Mounting | SMD |
| Case | TFBGA121 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Integrated circuit features | LPC |
| Operating voltage | 1.2...1.8V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | in-tray |
| Number of channels | 1 |
| Interface | SPI |
| Operating current | 2mA |
| Converter resolution | 12bit |
| Sampling speed | 200Msps |
| Max INL | ±0.375LSB |
| Max DNL | ±0.1LSB |