IC: operational amplifier; 1MHz; Ch: 2; MSOP8; 1.8÷6VDC; reel,tape
Multiples:
3300.0
Minimum quantity:
3300.0
Product code:
MCP6002T-E/SNVAO
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP6002T-E/SNVAO
Specification for IC: operational amplifier; 1MHz; Ch: 2; MSOP8; 1.8÷6VDC; reel,tape
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Application | automotive industry |
| Bandwidth | 1MHz |
| Quiescent current | 100µA |
| Slew rate | 0.6V/μs |
| Input offset voltage | 4.5mV |
| Input offset current | 1pA |
| Input bias current | 1pA |