Operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
MCP6009-E/SL
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP6009-E/SL
Product downloads
Specification for Operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SO14 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 4 |
| Bandwidth | 1MHz |
| Quiescent current | 50µA |
| Slew rate | 1.9V/μs |
| Input offset voltage | 1.6mV |
| Input offset current | 1pA |
| Input bias current | 1pA |