IC: operational amplifier; 10MHz; Ch: 2; TSSOP8; 2.5÷5.5VDC; IB: 1pA
Multiples:
3300.0
Minimum quantity:
3300.0
Product code:
MCP6022T-E/SNVAO
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP6022T-E/SNVAO
Specification for IC: operational amplifier; 10MHz; Ch: 2; TSSOP8; 2.5÷5.5VDC; IB: 1pA
| Mounting | SMT |
| Case | TSSOP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Application | automotive industry |
| Bandwidth | 10MHz |
| Quiescent current | 1mA |
| Slew rate | 7V/μs |
| Input offset current | 1pA |
| Input bias current | 1pA |