IC: operational amplifier; 24MHz; Ch: 2; SO8; 2.5÷5.5VDC; tube
Multiples:
3300.0
Minimum quantity:
3300.0
Product code:
MCP632T-E/MFVAO
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP632T-E/MFVAO
Specification for IC: operational amplifier; 24MHz; Ch: 2; SO8; 2.5÷5.5VDC; tube
| Mounting | SMT |
| Case | DFN8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail output, rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Application | automotive industry |
| Bandwidth | 24MHz |
| Quiescent current | 3.6mA |
| Slew rate | 10V/μs |
| Input offset voltage | 8mV |