Operational amplifier; 2MHz; 2÷5.5V; Channels: 2; MSOP8
Multiples:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
MCP6472-E/MS
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP6472-E/MS
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 2MHz; 2÷5.5V; Channels: 2; MSOP8
| Mounting | SMT |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 2MHz |
| Quiescent current | 200µA |
| Slew rate | 1.1V/μs |
| Input offset voltage | 1.5mV |