IC: operational amplifier; 4MHz; Ch: 2; MSOP8; 2.2÷5.5VDC
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
MCP6482T-E/MSVAO
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP6482T-E/MSVAO
Specification for IC: operational amplifier; 4MHz; Ch: 2; MSOP8; 2.2÷5.5VDC
| Mounting | SMT |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Application | automotive industry |
| Bandwidth | 4MHz |
| Quiescent current | 400µA |
| Slew rate | 2.7V/μs |
| Input offset voltage | 1.5mV |