Operational amplifier; 50MHz; 2.5÷5.5V; Channels: 1; SOT23-6
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MCP653T-E/CHY
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP653T-E/CHY
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 50MHz; 2.5÷5.5V; Channels: 1; SOT23-6
| Mounting | SMT |
| Case | SOT23-6 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | auto-zero, rail-to-rail output |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 50MHz |
| Quiescent current | 9mA |
| Open-loop gain | 114dB |
| Slew rate | 30V/μs |
| Input offset voltage | 200µV |