Operational amplifier; 60MHz; 2.5÷5.5V; Channels: 1; SOT23-5
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
MCP661T-E/OT
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP661T-E/OT
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 60MHz; 2.5÷5.5V; Channels: 1; SOT23-5
| Mounting | SMT |
| Case | SOT23-5 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail output |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 60MHz |
| Quiescent current | 9mA |
| Open-loop gain | 126dB |
| Slew rate | 32V/μs |
| Input offset voltage | 8mV |