Operational amplifier; 5.5MHz; 3.5÷12V; Channels: 4; SO8
Multiples:
57.0
Minimum quantity:
57.0
Product code:
MCP6H84-E/SL
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP6H84-E/SL
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 5.5MHz; 3.5÷12V; Channels: 4; SO8
| Mounting | SMT |
| Case | SO14 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail output |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 4 |
| Bandwidth | 5.5MHz |
| Quiescent current | 1.3mA |
| Open-loop gain | 120dB |
| Slew rate | 5V/μs |
| Input offset voltage | 4mV |